No products in the cart.
A powerful cabin fan designed for rapid air circulation with high‑speed performance. Features sturdy build, quiet operation, and easy installation—perfect for workshops, garages, living spaces, and areas needing strong ventilation.
Key Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Manufactured By | Havells India Ltd |
| Country Of Origin | India |
| Sweep Size | 300 mm |
| No. of Blades | 3 N |
| Adjustable Upward and Downward Tilt Mechanism | Yes |
| Guard | 100 Spokes |
| Motor Speeds No | 1 |
| Motor Type | Induction Motor |
| Oscillation | No |
| Remote Control Option | No |
| Blade Design | Plastic |
| Blade Finish | Opaque |
| Body Colour | White |
| Finish | Glossy |
| Pull Cord | No |
| Packaging Dimensions | 36.7 cm x 36.7 cm x 28.8 cm |
| Weight | 2.8 kg |
| Rated Speed | 300 Revolution per minute |
| Air Delivery | 75 m³/min |
| Noise Level | 60–63 dB |
| Power Consumption | 80 W |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Rated Voltage | 230 V |
| Wattage | 85 W |
| Motor Protection Device | No |
| Guarantee | 2 Years |
| Net Contents | 1 N Cabin Fan |
By continuing, you accept the Website Regulations , Regulations for the sale of alcoholic beverages and the Privacy Policy
You dont have an account yet? Register Now
Reviews
There are no reviews yet.