Buy Crompton Highspeed Toro 1200 mm Designer Ceiling Fan — Stylish and high‑performance fan with a 1200 mm sweep, delivering powerful airflow, energy‑efficient cooling, and quiet operation, perfect for modern living rooms, bedrooms, and home spaces.
| Colour | WARM GREY, SILVER MAGIC WHITE, BIRKEN EFFECT, Lustre Brown, MAGIC BROWN |
|---|---|
| Size | Pack of 1, Pack of 2 |
| Finish Type | Powder Coated |
| Number of Blades | 3 |
| Air Flow Capacity | 220 Cubic Metres per Minute |
| Blade Length | 1200 Millimetres |
| Speed | 370 RPM |
| Voltage | 230 Volts |
| Switch Type | Push Button |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Model Name | CROMPTON HIGHSPEED TORO |
| Specification Met | rated,star |
| Blade Material | Aluminium |
| Country of Origin | India |
| Item model number | CFHSTOR48MBRAD1S |
| ASIN | B0C3QX34K9 |
| Manufacturer | Crompton Greaves Consumer Electricals Limited, Crompton Greaves Consumer Electricals Ltd. Fan Division Bethora Ponda – Goa, INDIA, 403 409 |
| Packer | Crompton Greaves Consumer Electricals Limited, Crompton Greaves Consumer Electricals Limited, Equinox Business Park, 1st Floor, Tower 3, LBS Marg, Kurla (W), Mumbai 400070, Maharashtra, India, Ph: +91 22 6167 8499 |
| Importer | Crompton Greaves Consumer Electricals Ltd. Fan Division Bethora Ponda – Goa, INDIA, 403 409 |
| Item Weight | 3 kg 740 g |
| Included Components | Fan motor, Balanced blade set, downrod, canopies, safety cable & shackle kit assembly |
| Generic Name | Ceiling Fan |
| Best Sellers Rank | #3,086 in Home & Kitchen (See Top 100 in Home & Kitchen) #28 in Ceiling Fans |
| Brand | Crompton |
| Electric fan design | Ceiling Fan |
| Power Source | Electricity |
| Style | Tropical |
| Product Dimensions | 26.5D x 24.5W x 18.5H Centimeters |
| Room Type | Bedroom, Dining Room, Living Room |
| Special Feature | High Velocity, Inverter Compatible |
| Recommended Uses For Product | Cooling |
| Wattage | 53 Watts |
| Feature | Color Variants: It is available in super looking shades – Magic Brown, Silver Magic White, Birken Effect, Warm Grey |
By continuing, you accept the Website Regulations , Regulations for the sale of alcoholic beverages and the Privacy Policy
You dont have an account yet? Register Now
Reviews
There are no reviews yet.