No products in the cart.
A stylish decorative ceiling fan designed to elevate your room’s décor while delivering high-speed airflow. Features elegant premium finish blades, smooth and quiet operation, durable motor performance, and energy-efficient cooling—perfect for living rooms, bedrooms, and modern interiors.
Key Features
| Specification | Details |
|---|---|
| Manufactured By | Havells India Ltd. |
| Country Of Origin | India |
| Sweep Size | 1200 mm |
| No. of Blades | 3 N |
| Downrod Length | 260 mm |
| Motor Type | Induction Motor |
| Remote Control Option | No |
| Blade Design | Aluminium |
| Blade Finish | Painted |
| Packaging Dimensions | 33.7 cm x 27.7 cm x 25.5 cm |
| Weight | 4.6 kg |
| Rated Speed | 350 Revolution per minute |
| Air Delivery | 220 m³/min |
| Power Consumption | 55 W |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Rated Voltage | 230 V |
| Wattage | 55 W |
| Light Holder | No |
| Light Kit | No |
| Guarantee | 2 Year |
| Star Rating | 1 Star |
| Net Contents | 1 N Fan Motor, 1 N Canopy Set, 1 N Downrod, 1 N Downrod Cover, 1 N Bottom Deco Assembly, 1 N Shackle Assembly Kit, Accompanying Package Containing 1 N Set of 3 N Fan Blades (Packed Separately) |
By continuing, you accept the Website Regulations , Regulations for the sale of alcoholic beverages and the Privacy Policy
You dont have an account yet? Register Now
Reviews
There are no reviews yet.