No products in the cart.
A high‑speed wall fan designed to deliver powerful airflow with quiet operation. Features a sturdy build and space‑saving design—perfect for living rooms, kitchens, bedrooms, and offices.
Key Features:
| Specification | Details |
|---|---|
| Manufactured By | Havells |
| Sweep Size | 300 mm |
| No. of Blades | 3 N |
| Adjustable Upward and Downward Tilt | Yes |
| Guard | 84 Spokes |
| Motor Speeds | 3 |
| Motor Type | High Speed |
| Oscillation | Yes |
| Oscillation Degree | 60˚ |
| Remote Control Option | No |
| Blade Design | Aerodynamically designed & Balanced Blade |
| Blade Finish | Transparent |
| Body Colour | White |
| Finish | Glossy |
| Pull Cord | Yes |
| Packaging Dimensions | 36.5 cm x 28.5 cm x 36.7 cm |
| Weight | 3.5 kg |
| Rated Speed | 2100 Revolution per minute |
| Air Delivery | 95 m³/min |
| Noise Level | 70.4 dB |
| Power Consumption | 110 W |
| Rated Frequency | 50 Hz |
| Rated Voltage | 230 V |
| Motor Protection Device | Yes |
| Net Contents | 1 N Fan Motor, 1 N Mounting Accessories, 1 N Blade, 1 N Guard Set, 1 N Guard Ring, 1 N Guarantee Card |
By continuing, you accept the Website Regulations , Regulations for the sale of alcoholic beverages and the Privacy Policy
You dont have an account yet? Register Now
Reviews
There are no reviews yet.